Pono­sni na boga­to zgo­do­vi­no naše ribje konzerve

Slovenske blagovne znamke so nastale iz marljivih rok številnih generacij, ki so s ponosom ustvarjale prihodnost. Delamaris nosi v svojem srcu bogastvo zgodb in okusov ter znanje in tradicijo priprave rib in ribjih izdelkov, ki so se na naših tleh ohranjali, z vsakim dnem znova, že od leta 1879 in morda še prej. Zaradi edinstvenih okusov, ki se ohranjajo že poldrugo stoletje, je Delamaris že nacionalna posebnost, njegova kakovost pa je poznana širom po svetu. 

Vir: Istituto Luce Cinecittà, Proizvodnja ribjih konzerv v Izoli, leta 1941:  https://youtube/D0rR1oZ8cdM

Tovarna ribjih konzerv z bogato tradicijo 

Že  več kot 140 let klene delovne roke pripravljajo morske dobrote, ki dajejo energijo številnim generacijam. Hvaležni smo za potrpežljivost, vztrajnost in ljubezen, s katero so naši predniki v vseh časih pripravljali najboljše dobrote. Živilsko predelovalna tudi danes dejavnost ohranja delovna mesta, kakovost in tradicionalne recepte, ki so jih že nekdaj pripravljale naše none in nonoti še v času Avstroogrske, nato Italije in danes Slovenije. 

Edinstvene v svetu

Slovensko podjetje Delamaris z znanjem bogate tradicije in s sodobno, okolju prijazno tehnologijo, omogoča, da lahko na krožniku okusimo najboljše iz morja. Te tradicionalne jedi tvorijo kulturo in identiteto slovenskega naroda. Delamarisove izdelke cenijo več kot 23 ih državah sveta, najmočnejši trgi pa so poleg Slovenije še Avstrija, Hrvaška in BiH, je na odprtju novega obrata poudaril predsednik uprave podjetja Pivka perutninarstvo Janez Rebec. "Smo edini proizvajalec, ki se v glavnini posveča kombinaciji skuše in zelenjave. Kopirajo nas v bližnji in daljni okolici, vendar imamo še veliko prostora za rast tako doma kot na bližnjih in daljnih trgih," je dodal.

V Delamarisu znamo pripraviti zdravo in kakovostno ribjo konzervo že od daljnega 1879 leta.  Ker prisegamo na zdrave in naravne sestavine, našim izdelkom ne dodajamo konzervansov. Izdelki so konzervirani s postopkom sterilizacije, ki uniči vse škodljive mikroorganizme in podaljša obstojnost in svežino živila.  "Riba je v naši družini na mizo vedno prinesla poletje, prestiž in praznik," nam z navdušenjem pripovedujejo tako gurmani kot strastni ribiči, zaljubljenci v morske zaklade. Vonj po sveže pečeni ribi z mediteranskimi začimbami in oljčnim oljem pričarajo poletno harmonijo, ki jo osveži še limonina rezina. Ribe Delamaris so odlične na kruhkih, v solatah, testeninah in na polenti. Pakirane so v priročni embalaži, tako nam tudi hiter tempo življenja ne more odvzeti priložnosti, da izbiramo okrepčila, ki dajejo moč in so polna okusov.

Več o začetkih ribje industrije pri nas.

Ali veš kako je nastala prva konzerva?

Že v starih časih so si ljudje prizadevali podaljševati trajnost živil. Meso in ribe so sušili, dimili, vlagali in solili. Na ta način so lahko hrano skladiščili in prevažali. Leta 1809 je francoska vlada razpisala nagrado tistemu, ki bo podal rešitev prevažanja velikih zalog hrane vojakom na oddaljenih frontah ter oskrbe mornarjem na ladjah. Javil se je Nicolas Appert Francois, kuhar in slaščičar. Dokazal je, da se živilom lahko podaljša trajnost, če jih za določen čas držimo v vroči vodi v hermetično zaprti posodi. Šele čez 50 let je Luis Pasteur tudi znanstveno dokazal, da je tak proces uspešen zato, ker se na ta način uničujejo škodljivi mikroorganizmi. Sprva je bila posoda izdelana iz stekla. Odločilen korak pa je bil narejen leta 1810, ko je Anglež Peter Durand patentiral pločevinasto pocinkano škatlico, ki je zamenjala steklo.

Vir: Bruno Volpi Lisjak, Delamaris 1879-1999, 120 let iz morja v konzervo, 1999

Prva tovarna za konzerviranje sardin v olju na svetu je nastala leta 1822 v mestu Nantes v Franciji. Znano je, da se je ribja industrija začela v Izoli leta 1879, kar štejemo za začetek naše zgodovine. Nekateri manj znani viri navajajo,  da se je je ribja industrija začela v Izoli že veliko prej in sicer leta 1855, ter se iz Izole nato razširila v Italijo. 

Danes je ribja konzerva gurmanska jed v kateri ostaja kanček nostalgije. Več o zgodovini ribištva in zgodbah bogate tradicije ribištva pri nas tudi v avdio prispevku Ko ribja konzerva postane junakinja knjigehttps://www.rtvslo.si/radiokoper/zgodbe/ko-ribja-konzerva-postane-junakinja-knjige/539949.

Smo edini proizvajalec, ki se v glavnini posveča kombinaciji skuše in zelenjave. Kopirajo nas v bližnji in daljni okolici, vendar imamo še veliko prostora za rast tako doma kot na bližnjih in daljnih trgih.

Ti je bil članek všeč? Deli ga s prijatelji!