7 nasvetov za varno pot v hribe poleti

Raziskovanje gora in preživljanje časa v naravi so neprecenljiva doživetja. Planinarjenje je vedno bolj priljubljena poletna aktivnost. Ne glede na to, kam se odpravljamo, je pomembno, da naš korak in dejanja vodimo premišljeno in odgovorno.

Gore ne dovolijo napak in norenja. Pomembno je, da se na pot pripravimo že pred odhodom v gore. Tukaj je nekaj nasvetov, kako varno obiskovati gore poleti.

Nasvete smo pripravili v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije (www.pzs.si/) in sicer v okviru projekta Ribe za v hribe. Skupaj vas vabimo na manj poznane, a čudovite planinske poti.  Pri tem spodbujamo, da  poskrbimo za svojo varnost in zdravje ter ohranjamo naravo.

1. Načrtujmo pot: Pred odhodom v gore si vzemimo čas za načrtovanje poti. Preučimo teren, težavnost poti, dolžino in ocenite čase hoje. Za načrtovanje uporabimo tiskano planinsko karto novejše izdaje in aplikacijo maPZS (https://mapzs.pzs.si/home/trails).

2. Poskrbimo za primerno opremo: Bistveni so kakovostni planinski čevlji,  sončna očala, sončna krema, prvo pomoč in zadostna količina brezalkoholnega napitka ter visokoenergijska hrane,  topla oblačila, v visokogorje vzemimo kapo in rokavice ter naglavno svetilko. Na planinskih poteh, ki so izpostavljena možnosti padajočega kamenja ali trka z glavo v skalo, si obvezno nadenimo čelado. Uporabo čelade svetujemo tudi pri vzponih in sestopih na poteh, ki so speljane po meliščih, saj bo v primeru padca glava primerno zaščitena.

3. Imejmo ustrezen nivo kondicije: Preden se odpravimo v gore, se prepričajmo, da smo telesno pripravljeni na hojo v zahtevnih terenih. Postopno povečujmo intenzivnost vadbe, da pridobimo dobro telesno pripravljenost. Za obisk gora velja načelo postopnosti od manj zahtevnega do zahtevnejšega; od nižjega do višjega.

4. Spremljajmo vreme: Preverimo tudi vremensko napoved, saj se vreme v gorah lahko hitro spremeni. Upoštevajmo napoved. Če se vreme poslabša ali napovedujejo nevihte, je bolje prekiniti izlet in se umakniti v varno območje. Vedeti je potrebno, da zaščite pred udarom strele ni, je zgolj preventiva. V gore se zato odpravimo dovolj zgodaj in smo v popoldanskem času, ko so poletne nevihte najpogostejše, že na varnem v dolini ali planinski koči, kar sta tudi edini varni mesti pred udarom strele.

5. Spoštujmo naravo: Ohranjajmo čistočo, ne puščajmo smeti za sabo in ne motimo živalskega sveta. Upoštevajmo tudi lokalna pravila in omejitve glede obiskovanja določenih zavarovanih območij.

6. Obveščajmo: Vedno povejmo nekomu, kam se odpravljamo in kdaj se nameravamo vrniti. Ohranjajmo zanesljiv način komunikacije, kot je mobilni telefon. Pred turo obvezno napolnemo baterijo telefona in med potjo po nepotrebnem ne trošimo baterije.

7. Poslušajmo svoje telo: Pomembno je, da se vedno prilagajamo razmeram. Če se na poti pojavijo nepričakovane težave ali se počutimo neprijetno, se je bolje obrniti nazaj ali poiskati pomoč. Varnost mora biti vedno na prvem mestu.

Obiskovalcem gora, ki niso vešči gibanja v gorskem svetu in nimajo dovolj lastnih izkušenj, priporočamo, da se vključijo v planinska društva in se z njimi pod vodstvom vodnika PZS v organiziranih skupinah odpravijo v gore.

Več nasvetov za varno pot v hribe in gore najdemo na strani Planinske zveze Slovenije: www.pzs.si/vsebina.php?pid=6, ribe za v hribe pa na strani Delamaris: www.delamaris.si/izdelki/. Naj bo pot varna in prijetna!

Ti je bil članek všeč? Deli ga s prijatelji!